Sosyal Medya

seo-nedir

Sosyal Medyada Neden
Yer Almalıyız?

Sosyal medyada bulunmanızı gerektiren en başlıca neden hedef kitleye direkt ulaşabileceğiniz, kolay ve düşük maliyetli bir platform olmasıdır.

Firmanızın sunduğu hizmet ve/veya ürün sosyal medyada ne kadar bahsedilirse, marka gücünüz de o doğrultuda artar. Firmanız sosyal medyada profesyonel olarak aktif bir şekilde var olduğunda bilinirliğiniz artar ve kullanıcılar sizin hakkınızda sürekli konuşarak, sizi tavsiye ederler. Dolayısıyla sosyal medyadaki bu etkinliğiniz firmanızın marka gücünü arttırarak, itibarınızın daha da güçlenmesini sağlayacaktır.


Olumlu bir marka izlenimi yarat!

Müşteri sayfanıza gelip beğen tuşuna bastıktan sonra pazarlamaya yönelik satın alma eylemi artış gösterecektir. Sosyal medya ve marka ilişkisinden söz ettiğimize göre şimdi pazarlamayı irdeleyebiliriz.Sosyal medya markaların büyük kitlelere ulaşarak iletişim kurmasında ve markasını tanıtmasında geleneksel yollara göre daha hızlı ve ucuz. Sosyal medya marka açısından da verimli bir alan. Marka yaratmak isteyen her şirket pazarlama çalışmalarını bir iletişim stratejisi beraberinde yürütür. Hani her zaman diyoruz ya markaların asıl sahipleri onu yaratan şirketler değil, ona zihinlerinde yer açan müşterileridir diye işte bu bir iletişim stratejisinin başarısıdır. Profesyonel bir şekilde sosyal medyada yürütülen dijital iletişim çalışmaları pazarlamaya dair bir kapı açar. Müşterileriyle sosyal medya üzerinden iletişime geçen şirketler tüketicilerinde olumlu bir marka izlenimi sağlar. Müşterileriniz ile iletişime geçmek için facebook’ta paylaştığınız bir durum güncellemesi ya da görsel çalışması markanızın mesajıdır.

seo-nedir

seo-nedir

Birden fazla kez pazarlama yap!

Sosyal medya kullanıcısı olan bir müşteri memnun kaldığı hizmete dair olan memnuniyetini, sosyal medya kullanmayan bir müşteriye göre 3 kat daha fazla dile getiriyor. Aynı şekilde bir hizmet hakkındaki şikayetini de dile getirebiliyor. Bu da demek oluyor ki sosyal medya, müşteri ile olan iletişimin tüm aşamalarında yer alabiliyor. İşte burası önemli. Çünkü sosyal medyanın sağladığı bu iletişim müşterilerinize bir değil birden fazla kez pazarlama yapmanızı sağlıyor.


Sosyal medyada insanlar ne yapıyor?

En nihayetinde öyle ya da böyle iyi veya kötü sosyal medyada markanız hakkında konuşulanları paraya dönüştürmelisiniz.
Markanın mimarı olarak bu konuşmaları yönetmek, yönlendirmek ve kontrol altına almanız yalnız sizin elinizde.Gerçek yaşamlarında neler yapıyorlarsa sosyal medyada da aynısını yapıyorlar. Sosyal medya hayatımıza girmeden önce hangi markanın veya hangi ürünün alınacağına dair sohbetler edip arkadaşlarımızdan tavsiye alıyorsak bugünde sosyal medyada aynısını yapıyoruz. Hayatımızı, yaşama biçimimizi, tutkularımızı, ilgi alanlarımızı, sevdiklerimizi ve duygularımızı sosyal medyaya taşıyoruz. Sosyal medyanın pazarlama alanında oynadığı bu rol, artan bir biçimde müşteriyi yönlendiriyor ve müşteriyi yeni ürün veya hizmetleri denemeye itiyor. Satın alma aşamasından önce kullanıcıyı yönlendiren sosyal medya satın alma davranışından sonra ise tamamen müşteri ilişkileri görevi görüyor. Tabii ki görevini yerine getirirken yeniden pazarlama ve marka sadakati yaratmayı da sürdürüyor. Ne diyorduk? Müşteri ilişkileri yönetimi. Sosyal medya üstlendiği bu görev ile şikayetleri dinliyor, memnuniyetler dile getiriliyor ve kullanıcılara özel hazırlanan kampanya ve indirimlerle yeniden pazarlama ve müşteri sadakati arttırılıyor.

seo-nedir